X
یکشنبه, ۰۹ آبان ۱۳۹۵ ۱۲:۴۱ ۱۹۹۳
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستان سیرجان   شهرستان زرند   شهرستانها  
 بین الملل   شهرستان رفسنجان   وزارتخانه   معدن  
 تجارت   آموزش و پژوهش   استان   صنعت  
 شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده  
چچ
خلاصه قابلیت های صنعتی، معدنی و تجاری استان کرمان

خلاصه قابلیت های صنعتی، معدنی و تجاری استان کرمان

مهندس حسینی نژاد تشریح کرد: خلاصه قابلیت های صنعتی، معدنی و تجاری استان کرمان

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با تشریح خلاصه ای از قابلیت هایصنعتی، معدنی و تجاری استان کرمان خاطرنشان کرد: استان کرمان با وسعت 180 هزار و 726 کیلومتر مربع به عنوان بزرگترین استان کشور 11 درصد از کل خاک کشور را به خود اختصاص داده است.
مهندس حسینی نژاد افزود: استان کرمان دربخش صنعت دارای هزار و 327 فقره مجوز بهره برداری با سرمایه گذاری 57 هزار و 237 میلیارد ریال و اشتغال 62 هزار و 660 نفر می باشد که به ترتیب از نظر تعداد سرمایه گذاری و اشتغال در جایگاه هفدهم، سیزدهم و سیزدهم کشور قراردارد. همچنین از نظر تعداد، مجوزهای گروه صنعت غذایی وآشامیدنی و از نظر سرمایه گذاری، گروه صنعت فرآوری موادمعدنی در بالاترین رده قرار گرفته است.
وی گفت: ازمهترین صنایع استان می توان به مس سرچشمه، مس خاتون آباد، سنگ آهن گل گهر، مس شهید باهنر، روغن نباتی گلناز کرمان، آلومینیوم هزار، کرمان تابلو، فولاد کرمان، گروه صنعتی بارز، سیمان ممتازان، سیمان کرمان، صنایع خودرو سازان کرمان موتور، مدیران خودرو، راین خودرو، فولاد زرند ایرانیان، فولاد سیرجان ایرانیان، جهان فولاد، صنایع ذوب و نورد کرمان اشاره نمود.
وی ادامه داد: مهمترین تولیدات استان عبارتند از مس کاتد، کنسانتره آهن، گندله آهن، مصنوعات مسی، انواع روغن نباتی، فویل آلومینیوم و لفافهای غذایی و دارویی، انواع تابلوبرق، میلگرد، انواع لاستیک خودرو، سیمان خاکستری، خودرو سواری، کک و قطران و آهن اسفنجی می باشد.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با بیان اینکه عمده محصولات صادراتی استان در زمینه مس کاتد، مصنوعات مسی، سنگ آهن، کرومیت، خرم ، پسته و انواع سنگ های ساختمانی از جمله کاشی و سرامیک، سیمان، سنگ و کنسانتره مولیبدن می باشد اظهار کرد: طبق گزارشات اخذ شده از گمرکات کرمان بیش از 90 درصد صادرات انجام شده از استان مربوط به پسته است.
صنعت و معدن اولویت اول توسعه استان کرمان
وی تصریح کرد: با توجه به تهدیدات کمبود آب در استان، توسعه صنعت و معدن به عنوان الویت توسعه استان درنظر گرفته شده است؛ استان کرمان با وجود بیش از 40 نوع ماده معدنی به عنوان بهشت زمین شناسی لقب گرفته است، وجود زونهای زمین شناسی سنندج سیرجان، ارومیه دختر، ایران مرکزی و افیولیت، پتانسیل و ذخائر ارزشمند و بی شماری را برای استان به ارمغان آورده است که از نظر ذخایر زیر زمینی یکی از غنی ترین مناطق ایران است. باید گفت که معادن آهن، مس، ذغالسنگ و کرومیت در استان از غنی ترین معادن کشور و بعضا بی نظیر می باشد.
وی گفت: درحال حاضر در زمینه سنگ آهن 36 فقره پروانه بهره برداری با ذخیره قطعی 7/1 میلیاردتن شناخته شده است که مهمترین آنها سنگ آهن گل گهر با ذخیره قطعی 2/1 میلیارد تن و سنگ آهن جلال آباد در شهرستان زرند با ذخیره قطعی 187 میلیون تن می باشد.
مهندس حسینی نژاد افزود: ذخیره قطعی مس استان نیز در حال حاضر 7/1 میلیارد تن در قالب 26 فقره پروانه بهره برداری می باشد که مهمترین آن عبارتند از معدن مس سرچشمه با ذخیره قطعی 2/1 میلیاردتن و معدن مس میدوک درشهربابک با ذخیره قطعی 144 میلیون تن است؛ همچنین ذخیره قطعی ذغالسنگ استان 120 میلیون تن و ذخیره قطعی کرومیت درشمال استان نه میلیون تن می باشد.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اکتشافات گسترده در استان، مربوط به بیش از 40 سال قبل است، سازمان صنعت معدن تجارت استان با هماهنگی امور معادن وزارت متبوع 23 پهنه اکتشافی به مساحت 28 هزار کیلو مترمربع را درمناطق امید بخش استان تعریف کرده است تا با واگذاری این پهنه های بزرگ مقیاس از طریق مزایده زمینه اکتشاف گسترده و نهایتا ایجاد صنایع معدنی را در استان فراهم گردد.
وی تاکید کرد: باتوجه به ذخایر غنی سنگ آهن، مس، ذغالسنگ و کرومیت در استان طرح های فرآوری مواد معدنی در الویت سرمایه گذاری استان قرار گرفته است. همچنین با توجه به پروژه های راه اندازی شده و در دست اجرا در دولت تدبیر و امید در زمینه تولید کنسانتره آهن، گندله آهن، آهن اسفنجی و شمش آهن، مس کاتد و مصنوعات مس استان کرمان در سال 1398 جایگاه ویژه ای در زمینه زنجیره مس و فولاد کشور قرار می گیرد.
مهندس حسینی نژاد سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان اظهار کرد: در حال حاضر میزان استخراج سالیانه سنگ آهن استان 25 میلیون تن معادل 42 درصد استخراج سالیانه کشور می باشد و با بهره برداری از معدن شماره سه گل گهر استخراج سنگ آهن استان به 64 درصد افزایش خواهدیافت؛ در زمینه تولید کنسانتره آهن با راه اندازی چهار طرح به ظرفیت 12 میلیون در سال 1394 ظرفیت تولید کنسانتره آهن استان به 24 میلیون تن معادل 57 درصد تولید کنسانتره آهن کشور ارتقا یافته است.
طرحهای در دست اجرا جایی برای خام فروشی نگذاشته
وی بیان کرد: باتوجه به واحدهای فعال و طرحهای در دست اجرای فرآوری سنگ آهن عملا جایی برای خام فروشی سنگ آهن نگذاشته و تامین خوراک این پروژه ها نیز مستلزم تقویت توان استخراج معادن فعال و سرمایه گذاری در زمینه اکتشاف می باشد. در ادامه تکمیل زنجیره فرآوری آهن در استان در زمینه تولید گندله تا پایان سال94 ظرفیت تولید استان پنج میلیون تن و معادل 22 درصد تولید گندله کشور بوده است؛  با توجه به پروژه های قابل راه اندازی در سال 95  ظرفیت تولید گندله استان به 17.5 میلیون تن افزایش می یابد و با در نظر گرفتن پروژه های در دست اجرا در سطح کشور سهم تولید گندله استان در پایان سالجاری  50 درصد تولید کشور خواهد شد.
وی اضافه کرد: در زمینه تولید شمش آهن مجموع ظرفیت طرحهای در دست اجرای استان ده میلیون تن شمش آهن سبک و سنگین می باشد که اجرای این طرح ها تا پایان سال 98 محقق خواهد شد در حال حاضر دو میلیون تن آهن اسفنجی در استان تولید می گردد که تاپایان سال جاری به 7/3 میلیون تن افزایش می یابد. تحقق ده میلیون تن شمش در استان زمینه ایجاد صنایع پایین دستی آن را فراهم می نماید.
سرپرست سازمان صعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در زمینه فرآوری مس با وجود ذخایر غنی مس استان و مجتمع عظیم مس سرچشمه و مس خاتون آباد 82 درصد کنسانتره مس کشور و 8/99 درصد مس کاتد کشور در استان کرمان تولید می شود .
 مهندس حسینی نژاد افزود: دربخش فرآوری ذغالسنگ چهار واحد فعال با ظرفیت اسمی 4/3 میلیون تن کنسانتره ذغال و دو واحد تولید کک و قطران به ظرفیت 2/1 میلیون تن کک و57 هزار تن قطران موجود است که درحال حاضر کک تولیدی به ذوب اهن اصفهان ارسال می گردد و از سال 95 با راه اندازی واحد تولید فولاد کوره بلند درشهرستان زرند کک تولید شده مورد استفاده این واحد قرار خواهد گرفت.
وی خاطرنشان کرد: دربخش فرآوری کرومیت علیرغم ذخایر قابل توجه کرومیت در استان طرحهای فراوری تاکنون اجرایی نگردیده است وعمدتا این ماده معدنی به صورت خام از استان خارج می شود . دراسفند ماه 93 یک طرح تولید فروکروم به ظرفیت اولیه 40 هزار تن وظرفیت نهایی 160 هزار تن در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با سرمایه گذاری مشترک ایران و چین آغاز به کار نموده است که فاز اول آن درسال جاری راه اندازی گردد. علاوه بر این مواد با عنایت به وجود انوع سنگ های زینتی و ساختمانی در استان شامل (مرمر-دولومیت مرمریت و...) استان پتانسیل بسیار مطلوبی درخصوص صنایع فرآوری دارد.
اولویت های سرمایه گذاری مناطق شناسایی شده است
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در پایان اظهار کرد: در راستای شناسایی اولویت های استان و هدایت سرمایه گذاران بخش صنعت طرح مطالعاتی "شناسایی اولویت بندی فرصت های سرمایه گذاری صنعتی استان کرمان در بخش صنایع معدنی وصنایع تبدیلی کشاورزی" انجام و اولویت های پیوست بر اساس پتانسیل های منطقه، اولویت های سرمایه گذاری ملی و فضاهای خالی سرمایه گذاری به عنوان اولویت سرمایه گذاری در هر شهرستان پیشنهاد می گردد.
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 4.1564480463664
Query time: 3.0580582618713