X
شنبه, ۲۰ شهریور ۱۴۰۰ ۰۸:۱۱ ۲۳
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستان سیرجان   شهرستان زرند   شهرستانها  
 بین الملل   شهرستان رفسنجان   وزارتخانه   معدن  
 تجارت   آموزش و پژوهش   استان   صنعت  
 شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها   طبقه بندی نشده  
چچ
پایش تولید در کرمان؛ دمیدن جان دوباره در قطب صنعت و معدن کشور

پایش تولید در کرمان؛ دمیدن جان دوباره در قطب صنعت و معدن کشور

سیاست پایش و عارضه‌یابی واحدهای تولیدی راکد یا نیمه تعطیل که با اولویت در دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفته بارقه‌های امید را بیش از پیش در دیار کریمان به عنوان یکی از قطب های بزرگ صنعت و معدن کشور زنده کرده است.

پایش تولید در کرمان؛ دمیدن جان دوباره در قطب صنعت و معدن کشور

سیاست پایش و عارضه‌یابی واحدهای تولیدی راکد یا نیمه تعطیل که با اولویت در دولت سیزدهم در دستور کار قرار گرفته بارقه‌های امید را بیش از پیش در دیار کریمان به عنوان یکی از قطب های بزرگ صنعت و معدن کشور زنده کرده است.
سخن از پایش و تلاش برای رفع مشکلات واحدهای تعطیل یا نیمه تعطیل در حالی است که برخی واحدهای صنعتی در استان کرمان باوجود معطل ماندن میلیون ها دلار سرمایه گذاری خیلی وقت است تعطیل مانده اند و بدون استفاده رها شده اند.
استان کرمان با دهها معدن بزرگ و مطرح کشوری و بین المللی، مجتمع های مختلف صنعتی-معدنی و واحدهای تولیدی در بخش های مختلف از قطب های بزرگ مهم معدنی و صنعتی کشور به شمار می رود.
بخشی از مراکز بزرگ تولید خودرو در شرق استان و دیگر واحدها در جای جای استان کرمان از جمله کارخانه هایی هستند که یا توسط بانک تملک یا تعطیل شده اند یا در گیرودار مشکلات و کمبود سرمایه در گردش، نتوانسته اند آنطور که باید بهره برداری شوند.
گرچه مشکلات بسیاری از جمله گردش مالی، تحریم ها و اخیرا نیز بیماری کرونا طی سال های اخیر گریبانگیر بسیاری از واحدهای تولیدی شده، اما با وجود همه مشکلات اعلام سیاست های دولت سیزدهم برای عارضه یابی و پایش واحدهای راکد و نیمه فعال سرآغازی را همراه با امیدهای فراوان پیش روی رفع موانع تولید استان کرمان و کشور قرار داده است.

آمار ۶۵ درصدی واحدهای راکد و نیمه فعال استان کرمان
آمارها خود سخن می گویند؛ وقتی اعلام می شود ۶۵ درصدی واحدهای تولیدی استان راکد و نیمه فعال است؛ خود یعنی اینکه چه سرمایه ای از استان و کشور بلا استفاده مانده و چه تبعاتی را نیز به دنبال خواهد داشت.
بسیاری از صاحبان تولید با استقبال از سیاست های اعلام شده هم از جنبه شفاف سازی وضعیت موجود با هدف خیز دوباره به سمت حمایت از تولید و بازگرداندن واحدهای تولیدی به چرخه تولید و هم عملیاتی شدن سیاست ها و برنامه ها برای تحقق تولید و صادرات استقبال کرده اند.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در حال حاضر نزدیک به ۲۱ درصد واحدهای تولیدی استان کرمان راکد، حدود ۴۴ درصد نیمه فعال و ۳۵ درصد نیز فعال هستند.
علیرضا رحمان نژاد افزود: در سال ۹۹ که به عنوان "جهش تولید" نامگذاری شده بود تعداد ۱۴۹ پروانه بهره برداری جدید با هدفگذاری سه هزار و ۷۰۰ اشتغال داشتیم که در پایان این سال، میزان تحقق این آمار ۱۱۰ درصد رشد را نشان می دهد.
آمار ۲۱ درصدی غیرفعال ها
توجه به احیای واحدهای غیرفعال و راکد طی ماه های اخیر هموراه در دستور کار بوده به طوری که در سفر اخیر معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزیر کشور به استان کرمان این موضوع نیز مطرح شد

اما اگرچه مرور اقدامات انجام شده در حوزه رفع موانع تولید خود می تواند راهگشا باشد اما تاکید بر حل سایر واحدها نیز در اولویت قرار دارد.
در این زمینه برخی واحدهای تولیدی هستند که سرمایه عظیم و بزرگی را صرف کرده اند اما کارخانه یا در تملک بانک قرار گرفته و تعطیل شده یا مشکل کمبود سرمایه و دیگر مشکلات سبب شده که از سرمایه موجود بهره برداری نشود و بدتر اینکه سبب استهلاک سرمایه نیز در خلل گذشت زمان می شود.
در عین حال البته این درحالی است که مسئولان می گویند که تلاش برای رفع موانع تولید نیز جریان داشته و برخی اقدامات نیز انجام شده است.
معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز با اشاره به اینکه در حوزه صنعت استان کرمان بیش از ۹ هزار فرصت جدید شغلی ایجاد شده افزود: همچنین ۳۵ درصد رشد تولید در سال گذشته در استان کرمان رقم خورد که نشان می دهد سال گذشته در واقع جهش خوبی داشتیم و این جهش بیشتر در صنایع غذایی، سلولزی و نساجی اتفاق افتاده است.
مهندس رحمان نژاد با بیان اینکه سازمان صمت فعالیت های خود را در سال جهش تولید در ۱۰ برنامه و هفت محور انجام داد، تصریح کرد: یکی از مهمترین این برنامه ها فعال سازی معادن راکد و نیمه فعال بود و در پروژه فعال سازی واحدهای راکد، ۵۲ واحد را فعال کردیم.
وی اظهار کرد: برای فعال سازی واحدهای راکد و تعطیل نهضت ساخت داخل را اجرا کردیم که کمک به ساخت داخلی موجب فعال سازی واحدهای داخلی و از خروج ارز جلوگیری می کند.
علیرضارحمان نژاد تاکید کرد: وزارت صمت در سال گذشته ۱۳۶ میلیون دلار تعهد را برای ما در نظر گرفته بود که میزان ۲۰۰ میلیون دلار تعهد ارزی را انجام دادیم.
معاون امور صنایه سازمان صمت استان کرمان با اشاره به سامانه الکترونیکی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید یادآور شد: بسیاری از دستگاه ها با استفاده از مصوبات و ابلاغیه ها می توانند مشکلات واحدهای تولیدی را رفع کنند اما کارگروه تسهیل را به عنوان اهرم می دانند و گاهی وظایف اصلی خود را انجام نمی دهند لذا این امر موجب می شود که این کارگروه ورودی و مصوبات بسیاری داشته و شاید با مشکل روبه رو شود.
وی افزود: وزارت صمت این سامانه الکترونیکی را در نظر گرفت که در ابتدا به صورت پایلوت در هفت استان اجرا شد و از ابتدای اردیبهشت امسال نیز به صورت کشوری اجرایی و الزام برای دستگاه ها قرار گرفت.
مهندس رحمان نژاد گفت: متقاضیان پس از ورود به سامانه و اعلام مشکل ابتدا به دستگاه مربوطه و در صورت رفع نشدن، به کارگروه رفع موانع تولید ارجاع داده می شوند و پس از آن به سطح ملی و در آنجا براساس اختیارات مشکل را رفع می کنند.
به گزارش ایرنا، همگرایی دولت، بخش خصوصی، دستگاه قضا و بانک ها در ادامه فرمایشات مقام معظم رهبری و سیاست های کلان کشور مبنی بر حمایت از تولید در واقع ضرورت فعال سازی واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال استان کرمان را گوشزد می کند که با اهتمام ویژه دولت سیزدهم امید می رود این مهم با سرعت بیشتری محقق شود

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 2.9672425587972
Query time: 2.2474176088969